CategoriesLifestyle Sağlık

Regl Dönemi Cinsel İlişki

Regl Dönemi Cinsel İlişki

Birçok kadının merak ettiği ve regl dönemindeki cinsel ilişkinin ne gibi zararları olabileceğine dair bildikleriniz ve bilmedikleriniz üzerine merak edilen soruları cevaplamaktayız. Öncelikle regl dönemi cinsel ilişkiden bahsedelim. Bunu sınıflandırmak gerekirse mutlu bir cinsellik, sağlık ve psikolojik açılardan ele alacağız.

Regl döneminde yaşanan beden ve ruhsal değişimlerden dolayı kadınların çoğu regl döneminde cinsel ilişkiye olumlu bakmamaktadır, fakat bazı kadınlar ise regl döneminde cinsel istekleri daha fazla yaşarlar. Bu nedenle cinsel ilişkiye girmekten kaçınmazlar. Aynı şekilde erkeklerin bir kısmı bu durumu doğru bulurken, bir kısmı ise doğru bulmamaktadır. Bu durumda önemli olan kadının isteyip istemediğidir. Kadınlar regl döneminde huzursuz olmakta ve ruhsal ve bedensel değişimler yaşamaktadır. Bu durum kendilerini kötü hissetmelerine ve özgüven kaybına neden olur. Bu sebeplerden mutlu bir cinsellik için regl döneminde cinsel ilişkinin kadın yönünden isteği olup olmaması ağır basmaktadır. Tabi buraya kadar her şey normal ancak sağlık açısında ele alalım: Regl dönemi ilişkiye girilmesi hijyen ve temizlik açısından tercih edilmemelidir. Kadınlar regl döneminin özellikle birinci ve ikinci günü cinsel ilişkiye girdiği takdirde erkeğin cinsel organında bulunan mikroplar kadının vajinasına bulaşarak olası hastalıkların oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüm regl döneminde cinsel ilişkiye girmek konusunda ancak özellikle ilk ve ikinci gün çok daha dikkatli olunmalıdır. Regl döneminde kadınların vücudunun dinlemeye ve vücut toksinlerinden arınmaya ihtiyacı vardır. Regl sürecinde cinsel ilişkiye girildiği takdirde kadınlarda nadiren de olsa idrar yolu ile ilgili şikayetler, bel bölgesi ağrıları, genital rahatsızlıklar görülebilir.

Adet döngüsünde vücut dışına atılan kan; sanılanın aksine kirli, zehirli veya pis bir kan değildir. Regl dönemi cinsel ilişkide, cinsel yolla bulaşan hastalıkların kapıldığı düşünülebilir ancak böyle bir durum reglden ötürü söz konusu olmamaktadır.

Regl dönemi cinsel ilişkide sıkça sorulan sorulardan bir diğeri ise, gebe kalma riski var mıdır sorusudur. Bilinenin aksine nadiren de olsa kadınların gebe kalma durumu söz konusu olabilmektedir. Regl döneminde yumurtlama çoktan geçmiştir ve bir sonraki yumurtlama sürecine de zaman olduğu bilinmektedir. Ancak bundan yola çıkarak regl döneminde girilen cinsel ilişkide gebe kalınmayacağına güvenmek doğru olmaz.  Bu tür durumlara nadiren de olsa rastlanabilmektedir. Yumurtlama günü haricinde kadının cinsel organında spermlerin canlı kalma süreleri -48 ila 72 saat- de gebelik oluşumu yönünde önem teşkil eden bir diğer konudur. Regl döngüsünde, cinsel ilişkiye girilmiş ve spermler döl yatağına bırakılmışsa, vajinada içeride de spermler canlı kalabilmişse gebelik oluşumu ihtimali söz konusu olabilir. Bu sebeplerden yola çıkarak regl dönemi cinsel ilişki hijyene ve temizliğe dikkat edildiği sürece ve prezervatif kullanılması şartıyla sağlık yönünden gelebilecek zararları en aza indirerek ve istenmeyen hatalara yer verilmeyerek yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir