CategoriesSağlık

Regl Dönemi Diyet ve Doğru Beslenme

Regl Dönemi Diyet ve Doğru Beslenme

Regl döneminde kadınlar psikolojik ve hormonal değişikliklerden ötürü yeme ihtiyacı hissederler. Bu dönemde daha çok hazır besinlere ve tatlı ağırlıklı besinlere yönelinmesi kilo ve sağlık sorunları gibi birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir. Regl dönemi metabolizmanın daha yavaş çalışması da normalde almanız gereken kilodan daha fazla kilo almanıza sebebiyet vermektedir. Bu tarz durumların yaşanmaması adına regl dönemi doğru beslenme ve diyet üzerine gerekli şeyleri sizlere bu yazımızda paylaşmak istedik.

Regl dönemi, vücutta sıvı şişkinlik, demir, magnezyum, B12, B16, B6 ve C vitaminlerinin eksikliğini en aza indirmek ve bu vitaminleri belirteceğimiz besinlerden alarak doğru beslenmenin yolunu açmış oluruz. Bu da regl dönemi kilo alınmasının önüne geçecektir.

Regl dönemi vücuttaki şişkinliği azaltmak için yemeklerinizde tuz kullanmaktan kaçının. Tuz oranı fazla olan konserveler yerine taze ürünleri tercih edin. Bu vücuttaki şişkinliği azaltacaktır. Et, balık, tavuk ve yumurta demir bakımından zengin ürünlerdir. Bu ürünlerle birlikte C vitamini ağırlıklı besinler tüketilmesi demir eğilimini artıracaktır. Yemekten sonra çay içmek demir emilimini engelleyeceğinden çayı daha sonraya bırakın.

Regl dönemi birçok kadında yaşanan tatlı krizinin sebebi magnezyum eksikliğidir. Kuru yemişler, kuru baklagiller, muz, avokado, çekirdek, kepekli ve tam tahıllı ürünler, buğday gevreği patlamış mısır, koyu yeşil sebzeler ve portakal magnezyum ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca magnezyumu karşılanan vücut sakinleşecek ve daha az stres yaşayacaksınız. Ayrıca kakao oranı yüksek 20 gr çikolata ile sıcak süt içmek de sizi sakinleştirecek ve tatlı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu ürünlerin kalori oranlarının düşük olması, regl dönemi kilo almanızın da önüne geçecektir.

Regl dönemi yaşanan sinirli ve stresli durumun önüne geçecek besinler ise, B6 vitamini ağırlıklı balık, tavuk, soya ürünleri, brokoli, muz, havuç, yumurta, ıspanak vb. besinlerdir.

Regl dönemi vücudunuzdaki hassasiyetlerden kaçınmak için kafein ağırlıklı kahve, kola ve alkol tüketiminden kaçının bu içecekler yerine, adaçayı ya da melisa çayı (günde en fazla iki bardak şartıyla) önerilen ürünlerdir.

Ayrıca beyaz ekmek, makarna, pirinç pilavı gibi besinlerden kaçının. Yeterli miktarda kuruyemiş yiyin. Bol bol sebze ve meyve tüketerek de bu dönem oluşabilecek kabızlık problemlerinin önüne geçin. Regl dönemi oluşacak ödem ve şişkinliği azaltarak kilo alma probleminin önüne geçmiş olup sağlıklı besinler ile ekstradan kilo almanızı engellemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir