CategoriesSağlık

Regl Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

REGL GECİKMESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Ergenliğin başlamasıyla birlikte kadınların aylık gündemi olan regl, her kadının hayatına farklı şekilde eşlik eder. Kimi bünyede şiddetli ağrı ve sancılı şekilde geçen regl dönemi, kimi bünyede ise çok hafif karın ve ya sırt ağrısı ile başlar ve sonraki günlerde hayat sıradan bir şekilde devam eder.

Regl dönemi her kadında farklı farklı geçse de hemen hemen her kadın regl gecikmesiyle karşılaşmıştır. Normal şartlarda iki adet arasındaki zaman 21-35 gün arası iken çeşitli nedenlerle bu zamanda aksama olabilmekte ve regl gecikmeleri yaşanabilmektedir. Peki, regl neden gecikir, gelin bu sorunun cevabına birlikte göz atalım.

Regl gecikmesinin sebepleri nelerdir?

Hamilelik

Regl gecikmesi evli kadınlarda akla ilk olarak hamileliği getirir. Hamilelik sürecinde regl dönemi ortadan kalkar ve kadınlarda fiziksel değişimler olur. Ancak regl gecikmesi hamilelik dışında daha pek çok sebepten kaynaklanabilir.

Menopoz

Regl döneminde gecikmenin bir diğer nedeni ise menopoz döneminin yaklaşmasıdır. Menopoz dönemi genel olarak belirli bir yaşa bağlı olsa da daha erken ve ya geç yaşta görülebilmektedir. Menopozdan önce ise birkaç ay regl döneminde düzensizler yaşanabilmektedir.

Stres

Yukarıda bahsettiğimiz iki özel durumdan sonra regl gecikmesinin en önemli nedenlerinden biri strestir. Hayatın her alanını etkileyen stres, kadınların bu özel dönemini de etkileyebilmekte ve stresli durumlarda hormonal dengeler değişeceği için regl gecikmesi yaşanabilmektedir.

Hastalık ve ilaç kullanımı

Vücudun dengesini değiştiren her şey başka bir düzensizliğe neden olabilir. Hastalıklar ve o hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar yumurtlamanın gecikmesine neden olabilir. Geçirilen basit bir grip ve gribin tedavisinde alınan ilaçlar regli geciktirebilir. Aynı şekilde rutin kullanılan ilaçlarda doz değişimi ve ya farklı ilaca başlama gibi nedenler de yumurtlamayı geciktirip regle engel olabilir.

Diyet programları

Diyet programlarının tamamı için böyle bir durum söz konusu olmasa da özellikle düşük kalorili diyet programları vücutta tüm dengelerin değişmesine neden olup regl gecikmesine de sebep olabilmektedir.

 

Aşırı zayıflık

Aşırı zayıflık, vücuttaki yağ ve kas oranlarının ihtiyaç duyulandan daha az olmasına neden olabilir. Böyle bir durumda hormonlarda denge durumu görülemeyeceği için regl gecikmesi yaşanabilmektedir.

Aşırı spor

Regl gecikmesinin bir başka nedeni ise yoğun spor programladır. Normal spor programlarından birkaç kat fazla spor yapmak ve özellikle aşırı koşmak regl gecikmesinin bir diğer sebebi olarak görülebilmektedir.

Sağlıksız beslenme

Sağlıksız beslenme tıpkı stres gibi hayatın her alanını etkilediği gibi regl dönemini de etkileyebilmektedir. Özellikle antioksidan besinlerden uzak durmak, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minareleri alamamak üreme hormonlarının salgılanmasını yavaşlatabileceği için regl gecikmesine neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir