CategoriesSağlık

Regl Ne Demek?

REGL NE DEMEK?

Öncelikle reglin nasıl oluştuğunu bilimsel olarak açıklamak gerekir. Herkesçe bilinen bu durumun bilimsel ve tıbbi açıdan değerlendirilmesini bu blog yazımızda yapmaktayız. Regl, kadınların rahim iç astar dokusunu oluşturan endometrium tabakasının gebelik için her ay kendini yenileme çalışması olarak, döktüğü doku kalıntılarının rahimden gelen bir miktar kan ile dışarıya atılmasıdır. Bu döngü her ay hormonlar vasıtası ile gerçekleşen, vücudun doğurganlık sistemindeki doğal davranışıdır. Yani kısaca vücuttaki zararlı kalıntıların bir nevi dışa atılmasıdır.

Regl kanamasının nasıl oluştuğuna değinmek gerekirse, Endometrium adet döngüsünün başında östrojen hormonun etkisi ile kalınlaşarak, proliferasyon adı verilen evreden oluşur. Regl kanamalarının ortasında yumurtlama meydana gelir. Reglin ikinci aşamasında ise, progesteron hormonunun etkisi ile sekretuar evresi görülmektedir. Bu aşamadan sonra vücuttaki progesteron hormonu seviyelerinin azalması ile kalınlaşan endometrium tabakası dökülerek, kanamayı meydana getirir. Kısacası adet kanaması, endometrium tabakasına ait doku parçaları ve rahimden gelen bir miktar kandan oluşmaktadır. Kanamanın sonuna doğru hormon aracılığı ile endometrium tabakası tekrar kalınlaşarak, adet kanaması sonlanır. Bu döngü her ay sistematik bir şekilde gerçekleşerek, kadınların doğurganlık özelliğini aktif kılar. Olayın özetinde özellikle bize yarayan kısmı, reglin düzenliliğinin vücudumuzun sağlıklı olduğunu ve doğurganlık özelliğimizin aktif olduğunu göstermektedir. Kadınlara özel hormonlardan kaynaklı bu durum rahim iç tabakasının kendini yenilemesini ve temizlemesini sağlamaktadır.

Bu hususta doktora başvurulması gereken durumlar ise, 16 yaşına kadar adet görmemiş genç kızlar, adet dönemleri dışındaki ara günlerde kanamanın dolduğu durumlarda, adet sıklığının artması veya azalması (21 günden daha az ya da 35 günden daha çok), adet kanamalarının 7 günden fazla sürmesi, aşırı kanama (günde 5-6 ped değiştirme), tampon kullandıktan sonra ani ateşlenme ve mide bulantısının olması halinde mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Bu durum toksik şok sendromu olarak ifade edilen enfeksiyonun göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir