CategoriesSağlık

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

REGL SANCISINA NE İYİ GELİR?

Bir çok regl gören kadının başına gelen ağrılı sancıların nasıl geçeceğini hangi ürünlerin iyi geleceğini ne gibi aktivitelerin ve uygulamaların yapılacağına dair birçok sorunun cevabını sizlerle bu blog yazımızda paylaşmak istedik. Genel olarak regl sancısının bir çözümü olmamakla beraber bu sancıyı hafifletmek ya da azaltmak için gerekli argümanları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle regl sancısının belirtilerinden başlayalım. Alt karın bölgesinde oluşan sancılar. Reglden bir ila üç gün öncesinden başlayan bu ağrı 24 saat sonra en üst seviyeye ulaşır ve iki ila üç gün içinde azalır. Ağırlık hissi veren, sürekli bir ağrı ve bele yayılabilen uyuşukluk verebilen bir ağrı olarak nitelendirebiliriz. Bazı kadınlarda ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı olarak görülebilmektedir.

Kimlerin şiddetli regl sancısı görmesi beklenir ya da hangi durumlarda şiddetli regl sancıları görülebilir bunları belirtmek gerekirse, 30 yaşından küçükler, ergenliğe erken, 11 yaşında ya da daha erken girenler, regl döneminde ağır kanaması olanlar, düzensiz adet kanaması olanlar, ailede regl sancısı öyküsü olanlar ve sigara içenlerde bu durum daha çok görülmektedir.

Oral doğum kontrol hapları, yumurtlamayı önleyen ve regl kramplarının şiddetini azaltan hormonlar içerir. Bu hormonlar ayrıca enjeksiyon, cilt yaması, kol derisinin altına yerleştirilmiş bir implant ya da vajinaya yerleştirilen esnek bir halka şeklinde de verilebilir. Bazı durumlarda rahim içi (intrauterin) cihazlar da tavsiye edilebilir.

Regl sancısına iyi gelen yaşam tarzı değişiklikleri ve evde uygulanabilecek tedaviler nelerdir?

Isı uygulaması: Karnınızın alt tarafına koyabileceğiniz bir sıcak su torbası regl kramplarını hafifletebilir. Bununla beraber, regl sancısı için satılan ısı bantlarından da fayda görebilirsiniz.

Düzenli egzersiz: Düzenli olarak, haftada 3 gün en az yarım saat yapılan egzersiz, beta-endorfin denen bir maddenin salınmasına yardımcı olur. Bu madde vücudun doğal ağrı kesicisidir. Bunun dışında egzersiz prostoglandinlerin daha çabuk yıkılmasını sağlayabilir.

Diyet takviyeleri: Bazı çalışmalar E vitamini, Omega-3 yağ asitleri, B-1 vitamini (tiamin), B-6 vitamini ve magnezyum takviyelerinin regl kramplarını azalttığını göstermiştir.

Stresi azaltma: Psikolojik stres altında olduğunuz zamanlarda regl kramplarınızın ve ağrılarınızın daha şiddetli olduğunu gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu tür durumlarda meditasyon ve yogadan yararlanabilirsiniz. Ayrıca bir çikolata da bu süreçte iyi gelecek besinlerdendir.

Masaj yağları: Ağrı bölgesine uygulanan ovma yöntemi ile masaj yağları kullanılarak regl sancısının azaldığını göreceksiniz.

Bitkisel çaylar: Papatya çayı, civanperçemi çayı, böğürtlen çayı, safran çayı, zencefil çayı gibi doğal yeşil çaylar regl sancısına iyi geldiği ve hafiflettiği bilinmektedir. Daha sonraki yazılarımızda bitki çaylarının özellikleri ve kullanımı hakkında bilgileri de vereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir